20. 11. 2020

Na daljavo najmanj še en teden

Spoštovani starši, dragi učenci.

Pa je minil še en teden, da se nismo srečali, še en teden izobraževanja na daljavo. Srečevali smo se le v spletnih učilnicah, tokrat prvič tudi na govorilnih urah. Pa še najmanj en tak teden je pred nami. Glede na epidemiološko situacijo v državi pa se bojim, da zna takšno stanje trajati še kaj dlje. Pri vsem tem pa je najhuje, da se dela veliko škodo otrokom. Oropani so socializacije in druženja, prikrajšani za normalen pouk, zaprti v hiše. Vse to skušamo po naših najboljših močeh omiliti in se trudimo, da bi jim v njihov vsakdan otrok prinesli vsaj malo normalnosti. Vendar kljub vsem našem trudu in trudu vas staršev, jim vsega ne bomo mogli povrniti. Komaj smo splezali na zeleno vejo z zamujeno snovjo iz spomladanskega dela nas je ujel drugi val in nas zopet pregnal iz šolskih klopi. In tako ponovno ustvaril vrzeli v znanju učencev. Tega se zavedamo, to nam je jasno, vendar če bo takšno stanje trajalo dlje časa, se vsega ne bo dalo nadoknaditi. In tega se bodo kmalu, vsaj upam, začeli zavedati tudi vsi pristojni in bodo uvedli potrebne spremembe. Zaradi vsega naštetega na naši šoli še ne bomo pristopili k ocenjevanju učencev, saj se le to lahko izvaja, ko je snov predelana in utrjena. Na MIZŠ se že razglablja o tem, da tudi uradno podajo navodilo o neocenjevanju na daljavo in spremenijo pravilnik o preverjanju in ocenjevanju znanja, saj na daljavo praktično ni možno z gotovostjo ugotoviti, ali je snov osvojena in utrjena. Glede na odzive staršev na govorilnih urah lahko poročam, da ste vi in učenci z našim delom in posredovanjem učne snovi v veliki meri zadovoljni, kar me veseli, saj učitelji vlagajo res veliko truda in napora v svoje delo. In pohvala jim je lahko edino poplačilo za njihov trud. Seveda pa ste podali tudi nekaj pripomb in vprašanj na katere bom morda posredno ali pa neposredno odgovoril v tem pisanju. V prvi vrsti naj povem, da bi z izvajanjem celotnega pouka preko video ur kršili smernice in navodila MIZŠ ter ZRSŠ o delu na daljavo. Kot odgovorna oseba na šoli sem dolžan upoštevati smernice, ki so mi podane. In delo na naši šoli je skladno zahtevam. Nikakor pa nas ne gre primerjati s srednjo šolo z delom katerih se nekateri starši tudi srečujete.  Pripomnili ste tudi, da se učenci ne obnašajo primerno na video urah. Tu bom pa kar konkretno pokazal s prstom na vas, starše, saj se to njihovo obnašanje v večini primerov dogaja v vaši prisotnosti in vašem domu. Na prvem roditeljskem sestanku vam je bil predstavljen Pravilnik o sprejemljivi rabi spleta in informacijsko komunikacijske tehnologije (IKT), ki je bil učencem ravno tako predstavljen pri pouku. Res je, da ga nismo objavili na spletni strani, kot sem obljubljal. Pri tem se lahko samo posujem s pepelom, saj je krivda moja. Je pa pravilnik sedaj objavljen v dveh zavihkih na naši spletni strani. Najdete ga v zavihku ZA STARŠE in ZA UČENCE, pa tudi v tem pisanju je povezava nanj. Da pa ta pravilnik ne bi ostal le mrtva črka na papirju, boste morali pomagati tudi vi in vaše otroke opozarjati na primerno vedenje.

Ne preostane nam nič drugega kot da se še naprej trudimo tako mi kot tudi vi in vaši otroci. Predvsem pa moramo upoštevati trenutne predpise in odloke za zajezitev širjenja virusa in upati, da se situacija čim prej normalizira. Za zaključek pa si bom sposodil besede ministra Tomaža Gantarja: ”Vsi si želimo, da bi čim prej odprli šole, saj se zavedamo pomena in nujnosti pouka v živo ter druženja s sošolci in vrstniki. Vse to lahko dosežemo le, če bomo prav vsi spoštovali ukrepe in se obnašali odgovorno. S sodelovanjem, kolektivno odgovornostjo, solidarnostjo in s spoštovanjem sočloveka, njegovega zdravja in načina življenja, tako v lokalnih skupnostih kot na nacionalni ravni, lahko naredimo ogromno. Skupaj bomo zmogli.”